Hipoterapi Seasnlarımız Başalamıştır

Hipoterapi Seasnlarımız Başalamıştır

Hipoterapi

“Sosyal proje kapsamında her Perşembe günü sabah 09:00 akşam 21:00 saatleri arasında engelli çocuklarımız ve yetişkinlerimize ücretsiz hipoterapi hizmeti sunmaktayız.”

Nedir Hipoterapi ?

Atlar, doğadan çok güçlü bir biyoenerji alanına sahiptirler. Doğada sadece ikİ canlı tür insana pozitif enerji aktarabilme yeteneğine sahiptir; bunlar ise atlar ve yunuslardır.. Bu tür tedaviler medikal olmadığı için yan etkisi yoktur.
Hipoterapi at üstünde egzersiz sayesinde beden kaslarını çalıştırmayı hedef alan başarılı bir tedavi türüdür. Ata binme sürecinde vücudun tüm büyük kas gruplarını çalıştırmaktadır. Bu refleks düzeyinde gelişen bir olaydır. Çünkü atın sırtındayken binici onunla birlikte hareket eder, düşmemek için içgüdüsel olarak dengeyi korumaya çalışır. Böylece hem sağlıklı hem de hasar görmüş kaslar harekete geçer ve en önemlisi küçük binici aslında tedavi olduğunun farkına varmaz; tedavi oyun gibi algılanır. Binicinin psikojenik faktörler sayesinde kendi dünyasından çıkıp gerçek dünyaya uyum sağlama yeteneği artar. Ruhsal bozuklukları olan bir hasta için; “Ben yukarıdayım, o aşağıda” düşüncesi ile atın sırtında olmak çekici gelir.

Hipoterapinin sağladığı faydalar;
• Çeviklik artışı
• Hareket arası koordinasyon artışı
• Kasların gelişmesi ve güçlenmesi